Miło nam poinformować o zakończeniu pierwszej fazy naszego przedsięwzięcia pt. Projekt Stentów Drukowanych 3D. Podstawowym założeniem pierwszej fazy prac było stworzenie dedykowanego urządzenia, które może posłużyć za prototypowe rozwiązanie do sprawdzenia przyjętych założeń technologicznych. Możemy na tym etapie śmiało przedstawić efekt naszych pracy – desktopowe rozwiązanie dedykowane do drukowania cylindrycznych struktur przestrzennych. Stworzone urządzenie bazuje na opracowywanej przez nas od 2016 roku technologii BioCloner.

Urządzenie wykorzystuje „stół roboczy” w postacie wałka, umiejscowionego w osi obrotowej drukarki, tzw. czwartej osi, co pozwala na wydruk dowolnych, osiowosymetrycznych struktur implantu.

Drukowanie metodą ciągłości materiału – jednorodna struktura

Kontrola nad rozmiarem oraz kształtem implantu

Możliwość wydruku dowolnych wzorów o stałej grubości warstwy

Korzyści realizowanych prac B+R

Wykonany prototyp drukarki 3D do struktur osiowosymetrycznych umożliwił drukowanie stentu metodą jednego przejścia głowicy po wałku umiejscowionym poziomo, zapewniając jednorodną ciągłość materiału. Jest to istotna przewaga  w zakresie właściwości fizykomechanicznych implantu. Dla porównania tradycyjna drukarka 3D (w technologii FDM) umożliwia drukowanie cylindrycznych struktur jedynie w pionie. Wymagane jest przez to warstwowe łączenie materiału przez co tworzona jest struktura o całkowicie odmiennych właściwościach mechanicznych w porównaniu do jednorodnej struktury wydruku uzyskanej na przedstawionym powyżej rozwiązaniu. Zdecydowaną przewagą rozwijanej technologii jest możliwość osiągnięcia szeregu różnorodnych struktur drukowanych 3D w ramach jednego procesu technologicznego. Możliwość praktycznie dowolnej manipulacji kształtem implantu oraz materiałem z jakiego może zostać wykonany wydruk daje ogromny wachlarz zastosowania w zależności od potrzeb. Zdecydowanie będziemy informować o dalszych postępach prac! Wszystkich zainteresowanych współpracą w temacie wytwarzania stentów nowej generacji zapraszamy do kontaktu!